Temizlik Aşamaları

Temizlik Aşamaları Ve Temizlik Nasıl Yapılır?

                Temizlik aşamaları ve temizlik nasıl yapılır konusunda merak ettiklerinize ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Temizlik aşamaları ve temizlik nasıl yapılır konusu hakkında geniş çapta bilgilendirilen personellerimiz yanında sizleri de bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

Öncelikle temizlik aşamalarına değinelim. Temizlik aşamalarından ilki evin büyüklüğüdür. Evin büyüklüğüne göre personel sayısı belirlenir. Temizlik aşamalarından ikincisi de görev ayrımıdır. Öncelikle banyo ve tuvaletler için ayrı iki personel görevlendirilir. Bu personeller tuvalet ve banyoları temizlerden diğer personellerden ikisi mutfağa yönlendirilir. Ardından önce ev süpürülür. Ve daha sonrasında evdeki mobilyaların ve diğer şeylerin tozu alınır. Toz daime yerler silinmeden önce alınır. Aksi takdirde silinen yerler yeniden tozlanabilmektedir. Ardından evdeki halılar ya da paspaslar silkilir ve bu sırada toz alınma işlemi bittikten sonra evde yerler silinir. Yerlerin silinmesinden sonra banyo ve tuvalet temizliği biter ve mutfaktaki ayrıntılı temizlik de bittikten sonra halılar bir kez daha silkilir ve eve yerleştirilir. Temizlik aşamaları da bu şekilde tamamlanmış olur.

Temizlik aşamaları ve temizlik nasıl yapılır sorusundaki ikinci kısma yani temizlik nasıl yapılır sorusuna geçelim. Temizlikte en önemli şey kullanılan ürünlerdir. Kullanılan ürünlerin ayrıntılı olması gerekir. Örneğin ahşap yüzey farklı bir ürün ile temizlenirken fayans yüzeyler daha farklı bir ürün ile temizlenmektedir. Bunun yanında mutfakta ve banyoda kullanılan ürünler yine birbirinden ayrıdır. Emiş gücü oldukça yüksek olan bir elektrik süpürgesi kullanılır. Böylece sadece iri kirler değil tozları da çekmek daha kolay olur. Toz alma aşamasında en dikkat edilmesi gereken şey bir ıslak bezin bir de kuru bezin bulunmasıdır. Silindikten sonra kurutulmadan yüzeyler çabuk tozlanmaya açık yüzeylerdir. Bu yüzden ıslak bezin sık sık yıkanmasının yanı sıra silinen yer hemen ardından kurulanmalıdır. Mutfak dolaplarının temizliği de oldukça önemlidir. Mutfak dolapları iki kere silinmeli ve yağ lekelerine dikkat edilmelidir. Yağ lekeleri için ayrı bir yağ sökücü ürünü kullanılmalıdır. Halıların silkilmesi de oldukça önemlidir. Silkilen halıların birkaç dakika bekletilmelidir. Böylece uçuşan tozlar tamamen halıdan uzaklaştıktan sonra halılar geri alınmalıdır.